ارائه خدمات تخصصی آزمایشگاهی در حوزه فرآورده های نفتی و محصولات مرتبط

با پذیرش استانداردهای ایران و عمان؛ تجارت بین دو کشور رونق می گیرد

با پذیرش استانداردهای ایران و عمان؛ تجارت بین دو کشور رونق می گیرد

رئیس سازمان استاندارد ایران گفت: کالاهایی که نشان ملی استاندارد ایران را دارند، مورد پذیرش کشورعمان قرار می‌گیرند و بالعکس، این موضوع می‌تواند منجر به افزایش صادرات بین دو کشور شود. دکتر مهدی اسلام‌پناه، رئیس سازمان ملی استاندارد ایران در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما بیان کرد: تفاهم‌نامه‌ای با پیوست اقدام اجرایی بین ایران و عمان به امضا رسید که منجر به توسعه تجارت خواهد شد. برای انواع کالاها و خدمات در این تفاهم‌نامه در نظر گرفته شده که استاندارد پذیرفته شده در دو کشور خواهد داشت. این یعنی کالاهایی که نشان ملی استاندارد ایران را دارند مورد پذیرش کشور عمان قرار می‌گیرند و بالعکس. این موضوع می‌تواند منجر به افزایش صادرات بین دو کشور شود.
رئیس سازمان ملی استاندارد ایران با اشاره به سیاست‌های دولت سیزدهم مبنی بر اولویت قرار دادن تجارت با همسایگان گفت: این برنامه اجرایی بوده و بازه زمانی مشخصی برای تحقق دارد. درواقع سند اجرایی و عملیاتی‌ست که به امضا رسیده و یک توافقنامه نیست که در آینده برنامه اجرایی آن مشخص شود. در میز مشترک ایران و عمان تجار و شرکای اقتصادی دو کشور حضور داشتند و با توجه به سیاست توسعه تجارت دو کشور همه موانع در این تفاهم‌نامه رفع شد و از فردا به وقوع خواهد پیوست.
دکتر اسلام پناه ادامه داد: جمهوری اسلامی با عضویت در ILAC و داشتن شرکت‌های تایید صلاحیت شده بین‌المللی برای استانداردسنجی می‌تواند به توسعه تبادلات تجار و صنعتگران کمک کند. این تفاهمنامه و اجرای آن هم می‌تواند مهر تاییدی بر اثربخشی و تحقق آن باشد.
اتحادیه بین‌المللی اعتبارسنجی آزمایشگاه‌ها یا ILAC، یک سازمان بین المللی است که در زمینه اعتبارسنجی آزمایشگاهی و تضمین دقت داده‌های علمی و صنعتی فعالیت می‌کند. این اتحادیه با توسعه استانداردها و اعتبارسنجی آزمایشگاهی به بهبود کیفیت و دقت آزمایش‌ها کمک کرده و اعتماد علمی به نتایج آزمایش‌ها را افزایش داده است. این سازمان به‌ منظور تأمین و تضمین اعتبار و دقت آزمایشگاه‌ها در سطح جهانی تأسیس شده است.

https://www.inso.gov.ir

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده + یازده =